JOURE/LEMMER - Vanaf 1 oktober 2025 kunnen eigenaar-bewoners in gemeente De Fryske Marren subsidie aanvragen voor het verbeteren van de isolatie van hun woning. Hiermee zetten we als gemeente een belangrijke stap in het lokaal bestrijden van energiearmoede en het verduurzamen van de bestaande woningvoorraad. De regeling is bedoeld voor koopwoningen met energielabel D, E, F of G (of vergelijkbare isolatiewaarde) of minimaal twee slecht geïsoleerde woningdelen en met een WOZ-waarde van maximaal €390.000 (peildatum 1 januari 2024). In totaal komen 4.008 woningen in De Fryske Marren in aanmerking voor deze subsidie.

Wat houdt de subsidie in?

De gemeente verstrekt een eenmalige subsidie van maximaal €2.160 per woning. Deze vergoeding kan worden aangevraagd voor het zelf uitvoeren of laten uitvoeren van isolatiemaatregelen, zoals genoemd in de ISDE-richtlijnen (Isolatiemaatregelen woningeigenaren). Denk hierbij aan isolatie van vloer, gevel, dak of glas. Ook het aanbrengen van een energiezuinig ventilatiesysteem (CO₂-gestuurd of balansventilatie met warmteterugwinning van minimaal 90%) komt in aanmerking, mits deze gecombineerd wordt met minstens één isolatiemaatregel uit de ISDE-richtlijnen.

Extra subsidie voor huishoudens met een laag inkomen

Inwoners met een laag inkomen (tot 150% van het sociaal minimum) kunnen bovendien gebruikmaken van een aanvullende subsidie vanuit de provinciale plus van de Regio Deal. Deze aanvulling kan oplopen tot €2.500,00 bovenop de gemeentelijke regeling.

Subsidie aanvragen

  • De subsidie dient aangevraagd te worden voordat de isolatiemaatregelen worden uitgevoerd
  • Aanvragen kan van 1 oktober 2025 tot en met 1 oktober 2029.
  • Ingediende aanvragen worden pas vanaf 1 oktober 2025 in behandeling genomen.
  • Met terugwerkende kracht is de subsidieregeling ook voor Isolatiemaatregelen uitgevoerd tussen 1 april 2025 en 1 oktober 2025. Een aanvraag voor deze al uitgevoerde maatregelen kunnen worden ingediend vanaf 1 oktober.

Voorwaarden op een rij:

Om in aanmerking te komen voor de subsidie gelden de volgende voorwaarden:

  1. De aanvrager is eigenaar én bewoner van de woning;
  2. De WOZ-waarde van de woning bedraagt op 1 januari 2024 maximaal €390.000,-;
  3. De woning is slecht geïsoleerd (label D, E, F of G), of bevat minimaal twee slecht geïsoleerde bouwdelen;
  4. De maatregelen richten zich op het verbeteren van de bestaande thermische schil;
  5. De maatregelen voldoen aan de richtlijnen van de ISDE: Isolatiemaatregelen woningeigenaren.

De volledige subsidieregeling is per 1 oktober te vinden op de website van gemeente De Fryske Marren.